Sóterápia
A sóterápia során a sórészecskék “átmossák” a tüdőt. Fontos, hogy a sószobában, vagy sóbarlangban hosszú ideig 2-3 óra tartózkodjunk.
Történet
Már a középkorban is ismert volt, hogy a sóbarlangok levegőjében csökkennek a tüdőbetegségek tünetei, gyorsabb a gyógyulás. Európában a sóterápia a XIX. században vált népszerűvé. A lengyel só iparosok észrevették, hogy a sóbányákban dolgozók közül senki sem szenved olyan tüdőbántalmaktól, mint pld. tüdőgyulladás és asztma. Ekkor hozták létre az első földalatti sóterápiás kezelőcentrumot a Lengyelországi Wieliczkában, a légzőszervi betegségek – különösen az asztma kezelésére.
Hatás
A gyulladáscsökkentő hatása az alkalikus hatásának köszönhető, amely segítségével a só részecskék közvetlenül megtapadnak a légutak nyálkahártyáján. A lerakódott só részecske csökkenti a nyálka viszkozitását és helyre állítja, a normális nyálkahártya transzportját mely segítségével eltávolítja az ínaktivált kórós mikroorganizmusokat és a légutakban lerakódott szennyező anyagokat. Így a belégzett só lényegében oldószerként funkcionál és magába vonzza a felső és alsó légutakban megtapadt váladékot. A természetes só kristályfertőtlenítő hatással rendelkezik- a vírusok, baktériumok és gombák nagy részét elpusztítja. Javítja a szervezet fizikai, biokémiai aktivitását, fokozza az anyagcserét és a perifériás keringést. A nyálkahártya duzzanatot csökkenti, a nyákot oldja, úgy viselkedik, mint a természetes anti hisztamin.
Javallat
- allergia
- asztma
- hörghurut
- krónikus hörgőgyulladás
- torokfájás, torok- és gégegyulladás
- szénanátha, pollenérzékenység
- arcüreg- és homloküreg-gyulladás
- tüszős mandulagyulladás,vírusos légúti fertőzések
- légzéselégtelenség
- tüdőtágulás
- szív- és érrendszeri betegségek
- anyagcsere-betegségek
- pajzsmirigy-betegségek
- kalcium és magnéziumhiány
- időjárás-érzékenység
Ellenjavallat
- ellenőrizetlen hipertónia
- szívelégtelenség
- akut asztmaroham
- légzéselégtelenség
- veseelégtelenség
- hőemelkedéssel járó akut fertőzések
- akut vírusos megbetegedés
- akut stádiumában levő tüdőbaj
- tuberkulózis
- klausztrofóbiában szenvedők
Kivitelezés
A sókabin/sóbarlang/ a természetben megtalálható sóbarlang mesterségesen kialakított formája, leginkább egy szaunához hasonlítható, annyi különbséggel, hogy nem a meleg, hanem a levegő összetétele segíti egészségünk megőrzését. A sókabin falai és padlózata kősóval borított, így művi úton a sóbarlang mikroklímája valósul meg. Hőmérséklete 20-24C, relatív páratartalma 55-75 százalék. A kezelés ideje 30 perctől 3-4 óra
Megjegyzés
A legnagyobb problémát az jelenti, hogy a barlangterápiával ellentétben itt nincs senki aki „felügyelje” a terápiára fordított időt, vagyis hogy mennyit tartózkodunk bent. 2-3 óra nagyon hosszú tud lenni a mai kor emberének úgy, hogy nem csinál semmit. Gyerekeknek azért szoktak berakni „só homokozót”, hogy elfoglalják magukat.
Ha Magyarországon nem is, de külföldön léteznek természetes sóbarlangok, ilyen a nemzetközi hírű parajdi sóbánya a Székelyudvarhelytől 33 kilométerre fekvő, az 1700-as évek végén feltárt barlang. A 120 méteres mélységben hatalmas, látogatóknak megnyitott csarnokok vannak, ahol asztaliteniszezni, sakkozni, hintázni, de akár focizni is lehet. Rendszeresek itt a hangversenyek, illetve a barlang ökomenikus templomában az Istentiszteletek.
![]() |
Parajd sóbánya |