Iszapkezelés
Az iszapkezelés során használt anyag rendkívül lassan veszi fel a hőt és nagyon lassan adja le. Fokozza a vérkeringést, pótolja a szervezetben hiányzó ásványi anyagokat.
Története
A különböző geológiai folyamatok révén keletkezett iszapszerű anyagok gyógyászati célú felhasználása a történeti idők kezdetétől fogva nyomon követhető. Természetesen az iszapok esetében is igaz az a tény, hogy a tudományos kutatás, amely hivatott lett volna fényt deríteni a kémiai és fizikai tulajdonságokra és hatásmechanizmusra, messze elmaradt. A 1800-as évek második felében indult meg az iszapok fizikai és kémiai vizsgálata, bár ezek a vizsgálatok nem voltak és nem is lehettek teljes értékűek. 1931-ben jött létre a Peloid Bizottság, melyben Magyarország is képviselve volt, azzal a céllal, hogy az iszapok kutatását és gyógyászati felhasználását egységes alapokra helyezzék
Hatás
- hőhatás: az iszap legáltalánosabban elismert, legjelentősebbnek tartott hatása. Nagy a hőtároló kapacitása, tartós hőhatást biztosít.
- fajsúly: az iszap súlyából eredő hatás, a szövetekre gyakorolt nyomás miatt van jelentősége
- dörzshatás: az iszap apró képletei behatolnak a bőr mélyedéseibe és helyileg, valamint vegetatív reflexfolyamatok révén a belső szerveket is ingerlik
- -kémiai hatás: izotópvizsgálatok igazolták, hogy bizonyos anyagok bejutnak a bőrön keresztül.
- élettani hatás: a meleg iszap hatására az izmok ellazulnak, nő a kollagénben gazdag szövetek (: inak, izmok, ízületi tokok) nyújthatósága. Kifejezett értágulat jön létre, mely anyagcsere fokozó hatású, ezáltal fájdalomcsillapító hatással jár együtt. A kezelt ízületben javítja a vérkeringést, a testszövetek oxigénellátását és csillapítja a fájdalmat.
Javallat
- Kopásos jellegű Idült gerinc- és végtagízületi betegségek (váll-, könyök-, csukló-, csípő-, térd-, bokarthrosis), spondylosis,
- izomfájdalmak,
- gyulladásos ízületi-, és gerincbetegségek nem aktív stádiuma,
- törés utáni merev végtagízületek oldása, csípő-, térdprotézis után szinte egyedüliként alkalmazható kezelési forma,
- A bőr betegségeire kiválóan alkalmazható, úgymint pikkelysömör.
Ellenjavallat
- szív-, és keringési betegségek,:szívinfarktus után fél éven belül,
- szívelégtelenség, gyógyszeres terápiára nem reagáló magas vérnyomás,
- visszérgyulladás,
- pajzsmirigy túlműködés,
- epilepszia,
- sclerosis multiplex,
- mozgásszervi megbetegedés gyulladásos fázisa,
- inkontinentia (széklet-, vizelettartás részleges,vagy teljes zavara),
- vérzékenység,vérhigító szedése, menstruáció,
- daganatos megbetegedés után 5 évig, de azt követően is egyéni mérlegelés alapján,
- fertőző betegségek,
- nyílt sebek-, sérülések, fertőző bőrbetegségek,
- lázas állapot,
- terhesség,
- visszeresség, heveny gyulladás.
Kivitelezés
Ha iszappakolás formájában alkalmazzák, lehet egész test, vagy testrészkezelés.
Általában 42 C- on a kezelendő testrészre kenik fel 2-3 cm vastagon az iszapot, majd lepedővel, gumilepedővel és pokróccal fedik.
Iszapfürdőnél a teljes testet kezelik
Megjegyzés
Az iszapkezelést a legritkább esetben végzik ott helyben ahol a gyógyiszap található „nedves „azonnal felhasználható formában, legtöbbször kibányásszák, szárítják és zsákokba töltik. Nagyjából az állaga és a kinézete is olyan, mint a cementé. Ezt hígítják vízzel, felmelegítik és így kerül felhasználásra. A másik módszer, hogy vödrökben tárolják(kb. mint a falfestéke)t, ehhez csak egy kevés vizet kell adni és használható.
Külföldön fangoterápiának (fangó/olasz/=sár/) nevezik a nálunk használt iszapterápiához hasonló kezelést, talán a legszembetűnőbb különbség, hogy sokkal vékonyabban raják fel, walamint imkább szépészeti kezeléseknél használják.
![]() |
Kaolin agyag |
![]() |
Sedona agyag |
![]() |
Holt tengeri iszap |
![]() |
Tengeri iszap |
![]() |
Tőzeg |